položek
s DPH
  • Zobrazit

Frýdlant a okolí

29.12.2012
Frýdlant a okolí - památky, historie, zajímavosti a turistika

Raspenava kostel

Frýdlantsko


Frýdlantsko se nachází na severu naší republiky. Z jihu jej lemují Jizerské hory, se kterými je Frýdlantsko historicky spjato. Správním střediskem celého Frýdlantského výběžku je město Frýdlant. Je to město s bohatou historií. V 6. století byla na čedičové skále postavena strážní věž, ze které byl později vybudován zámek. Ten se prý stal inspirací pro spisovatele Franze Kafku. Dnes patří hrad a zámek Frýdlant k nejnavštěvovanějším historickým objektům v České republice.


Frýdlantsko je jedinečným krajem polí, luk a lesů. Celé území je ovlivněno blízkostí Jizerských hor, krajina je protkána množstvím potoků (Malý a Velký Štolpich, Safírový potok), podél nichž stojí historické domy a chalupy, hrázděné stavby, rozsáhlé statky, stodoly a pískovcové náhrobky. Okolí Frýdlantu je ideálním místem pro pěší turisty, cykloturisty i horolezce.


Malebnou krajinu Frýdlantska i Jizerských hor můžete vidět z výšky z rozhledny na vrchu Smrk, nebo z četných skalních vyhlídek - mezi nejznámější patří Holubník či Ořešník. Oblíbeným turistickým cílem je lázeňské městečko Lázně Libverda s minerálními prameny a se známou výletní restaurací Obří sud. Významným poutním místem je barokní areál s kostelem Navštívení Panny Marie v Hejnicích.


S historií Frýdlantska se můžete seznámit v Jindřichovicích pod Smrkem. Zdejší muzeum venkovského života mapuje historický vývoj Frýdlantska, součástí expozice je i malý větrný mlýn.


Frýdlantsko nabízí svým návštěvníkům slevovou kartu BENEFIT Program, díky které můžete ušetřit na mnoha turistických cílech a sportovištích (např. městské muzeum Frýdlant, muzeum venkovského života v Jindřichovicích, můžete si zahrát paintball, nebo si vyzkoušet jízdu bojovým vozidlem). Slevy se vztahují i na ubytování, kde můžete ušetřit až 20% z celkové ceny ubytování.Město Frýdlant

Město Frýdlant rozkládající se na obou březích řeky Smědé tvoří přirozené centrum celého Frýdlantského výběžku. Vznikalo a rozrůstalo se ve stínu stejnojmenného hradu střežícího zemskou stezku do Lužice.

Zámek Frýdlant, obrázek se otevře v novém okněZvláštní jméno bývá vysvětlováno starou pověstí, podle které žil před mnoha staletími v hustých lesích provincie Záhvozd muž, který měl sedm synů. Když dospěli, požádal vrchnost, aby jim přidělila sedm lánů půdy. Tak se prý také stalo a zanedlouho vyrostla na břehu Smědé malá osada. Starý otec toužící po klidu a míru, ji pojmenoval po německu Viderland, což v českém překladu znamená „chraňte zemi“

Frýdlant je městem, kde téměř z každé uličky dýchá historie. Mezi nejvýznamnější památky patří kromě hradu též děkanský chrám Kostel, obrázek se otevře v novém okněNalezení sv. Kříže, nacházející se na pravém břehu řeky Smědé. Dokončen byl roku 1551 a poté ještě několikrát přestavován. Nejpřitažlivější součástí jeho interiéru je nepochybně redernská hrobka, dílo vratislavického sochaře Christopha Heinricha z let 1605-1610, za kterou Redernové zaplatili tolik jako předtím za celé frýdlantské panství. Mramor na ni byl dovezen až ze Slezska a Anglie. Vzácné jsou sochy apoštolů z dílny Matyáše Brauna, renesanční náhrobky, obraz sv. Kateřiny od Karla Škréty a před kostelem mariánský sloup z počátku osmnáctého století. Poblíž kostela stojí také bývalá městská solnice, kam se dovážela sůl z dalekého Halle nad Saalou. Ve městě se nacházejí ještě dva mladší kostely : sv. Máří Magdaleny ve Frýdlantu-Větrově a evangelický z počátku minulého století stojící ve svahu nedaleko nádraží.

Ve své původní podobě je celá řada typických měšťanských domů, situovaných převážně na náměstí a v Zámecké ulici. V samém centru jsou doplněny i svéráznou soustavou dnes již nefunkčního vodovodu rozvedeného do několika žulových kašniček. Tu a tam se dochovaly i prastaré dřevěné domy s hrázděnými patry.


Dominantou města je neorenesanční radnice postavená v letech 1893-1896 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci. Stranou do náměstí zdobí sochy Spravedlnost a Obětavost, interiér dotvářejí vitrážová okna, dary místních podnikatelů, a významná je busta Albrechta z Valdštejna umístěná v hale, dílo raspenavského sochaře Scholze. Ve druhém patře radniční budovy je umístěno Městské muzeum s expozicemi přírody a historie Frýdlantska, soustřeďující též nejvýznamnější památky na slavné rodáky a předměty, jež v minulých stoletích sloužily k běžnému životu zdejších obyvatel. Kuriozitou muzea je velký model původní radnice, která dříve stávala uprostřed náměstí, jenž je dílem řezbáře Kindermanna.

Téměř osmitisícový Frýdlant si uchoval mnoho ze své krásy a středověké atmosféry, která stále přitahuje návštěvníky na řadu netradičních kulturních akcí, jakou je například i v celorepublikovém měřítku vyhlášená Frýdlantská jazzová dílna či neopakovatelné Valdštejnské slavnosti, kdy městem pochodují zbrojnoši v renesančních kostýmech, na náměstí je dobová tržnice a na okolních lukách se odehrávají zinscenované bitvy.

Přímo ve městě slouží k aktivnímu odpočinku zimní a fotbalový stadion, tělocvična, poblíž frýdlantského kempu kvalitní tenisové antukRozhledna, obrázek se otevře v novém okněové kurty. Kulturní zázemí města tvoří kino, knihovna, muzeum a nová výstavní síň v budově radnice. Samotné centrum města nabízí síť obchodů a několik restaurací s výbornou českou kuchyní.

Z okolí Frýdlantu lze rozhodně doporučit návštěvu Křížového vrchu, který se tyčí za řekou přímo naproti zámku. Je nazván podle křížové cesty z žulových bloků, zřízené zde v 18. století. Na jeho čedičových svazích, které jsou chráněným územím, se vyskytuje celá řada ohrožených rostlin. Na severní straně města je vděčným cílem vycházek frýdlantská rozhledna, postavená roku 1907 na Resslerově vrchu. Je z ní krásný pohled na strmé svahy Jizerských hor i daleko na opačnou stranu do Saska a Lužice.
 

Hrad a zámek Frýdlant

Státní hrad a zámek Frýdlant patří nejen k nejvýznačnější domiantě města ale i k nejvýznačnějším památkovým celkům v Čechách a představuje spojení středověkého hradu a renesančního zámku.

Historie hradu spadá do 13. století a významně ho poznamenal Albrecht z Valdštejna, výrazná osobnost třicetileté války. Původní podoba gotického hradu se zachovala jen z části. Zbyly z ní jen části mohutných staveb a velká válcová věž.

Renezanční podobu získal areál postupně na přelomu 16. a 17. století. Rod Clam-Gallasů poprvé zpřístupnil zámecké prostory veřejnosti v roce 1801.

Dnes jsou v zámku k vidění sbírky porcelánu a skla, nábytku a zámeckého zařízení. Bohatá sbírka zbraní od dob husitských válek až po 19. století je stejně zajímavá jako zámecká obrazárna s díly barokních mistrů nebo ojedinělý soubor dýmek.


Betlém

Z důvodů rozsáhlé rekonstrukce objektu a restaurování stroje, figurek a kulis bude betlém od 1. května 2009 minimálně po dva roky uzavřen. Děkujeme zájemcům o tuto významnou památku za pochopení a těšíme se v roce 2012 na shledanou! (aš)
Návrat architektonického díla našich předků mezi nás
o rekonstrukci 2009-2011

Jesličky patřily již od 16. století k vánočním svátkům. Zpočátku se nalézaly jen v kostelech, ale pozvolna našly cestu také do křesťanských rodin.

Nejprve byly jen z papíru, teprve později vznikly kombinace se dřevem nebo sádrou. Časem k nim přibyly různé postavy. Měšťanští lidoví umělci tvořili postavy, které byly více, či méně nádherně oblečeny, ti selští naproti tomu ukazovali většinou jen prosté řemeslníky nebo dělníky v prostém odění. Brzo však přišli tvůrci s technickými schopnostmi a ti oživili jesličky pohyblivými figurami, které byly přizpůsobeny celému panoramatu krajiny.


autorJedním z takových stavitelů jesliček byl GUSTAV SIMON, zemědělec, který se narodil roku 1873 a dosáhl vysokého stáří osmdesáti let. Zemřel na Štědrý večer roku 1953.

Již od svého mládí se věnoval stavbě, vybavení a celkovému dokončení svého díla. Jistě byl upřímným křesťanem a musel mít kromobyčejnou trpělivost a velký talent pro svoji kutilskou práci. Ale kde k ní bral čas a inspiraci ?

Stavba jeho jesliček trvala déle než 60 let, než mohly být předvedeny veřejnosti. Zpočátku byly nepohyblivé, teprve v následujících letech byl vestavěn hodinový stroj a jednotlivé postavy se začaly pohybovat.

betlem01, obrázek se otevře v novém okně betlem02, obrázek se otevře v novém okně betlem03, obrázek se otevře v novém okně betlem04, obrázek se otevře v novém okně betlem05, obrázek se otevře v novém okně

Dnes se pohybuje přes sto figur lidí a zvířat ještě prostřednictvím provazových šňůr. Jesličky jsou umístěny v bývalé obytné místnosti hrázděného domku, který p. Simon zakoupil za účelem výstavby betlému. Dům sám patří mezi nejstarší budovy ve Frýdlantě.


stroj01, obrázek se otevře v novém okně stroj02, obrázek se otevře v novém okně stroj03, obrázek se otevře v novém okně
Srdce celého betlému, hodinový stroj a provazové šňůry, které pohybují více než sto figur. 


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější
Reklama

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Kola-Cirkl.cz  online obchod, jízdní kola a doplňky   Cyklosport CIRKL, Potřeby pro cyklistiku, odrážedla, dětské cyklo sedačky, cyklo oblečení i pro děti. cyklooblečení pro ženyi muže. Nabízíme kola horská, krosová, dětská, trekingová, treková, silniční a road, freestyle bmx, celoodpružená, FSX, freestyle, freestyle MTB, dámská sportovní kola, CityBike, městská kola, XC Trail, horská kola, skládací elektrokola, městská elektrokola, cestovní elektrokola, horská elektrokola, krosová elektrokola, dárkové poukázky a šeky, cyklodoplňky a cyklodíly, cyklotrenažéry, cyklocomputery, cyklopočitače, pulsmetry, ale i jiné díly a doplňky na kola. Slevy kol, výprodej kolkola Author, AGangKellys, CTM, Superior, Apache, Maxbike, Agogs. KONTAKT, Elektrokola Liberec Frýdlant, elektrokola KTM,
 

JavaScript musí být povolen