Přehazovačka, často nazývaná jako měnič či zadní měnič, je jednou ze základních součástí kola. Umísťuje se na zadní část rámu a stará se o změnu jízdní rychlosti. Podle jakých kritérií si můžete přehazovačku vybrat?
- Michaela, redaktorka Heureka.cz
- Doba čtení: 5 minut
Typy přehazovaček
MTB přehazovačky
Přehazovačky pro horská (MTB) kola mají odolnou konstrukci a disponují lehkým řazením.
- Trekingové naladění pružiny pro lehký chod
- Pevné a stabilní
- Účinný přenos energie při delších trasách
Silniční přehazovačky
Silniční přehazovačky slouží pro bezproblémové víkendové vyjížďky a nenáročné trasy.
- Široká paleta převodů
- Hladké řazení převodových stupňů
- Snadné nastavení pružin
K přehazovačkám neodmyslitelně patří i sada kladek, které vybíráme dle počtu rychlostních převodů. Slouží k zajištění pohybu řetězu.
Podle čeho vybrat
Maximální počet převodů
Přehazovačka musí být vždy kompatibilní s řazením. Proto ji vybíráme podle toho, pro jaký největší pastorek je vhodná. U levnějších trekingových kol se setkáváme se třemi převodníky vpředu se sedmi až deseti kolečky. Moderní MTB kola mají nejčastěji jeden převodník a přehazovačku s dvanácti rychlostmi. U městských kol si vystačíte jen se sedmi rychlostmi. Nejčastěji se setkáváme s těmito počty převodů:
Hmotnost
Obvykle platí, že přehazovačky na horská kola jsou o něco těžší než ty na kola silniční.
Délka ramínka
Délka ramínka představuje vzdálenost mezi ozubenými kolečky na ramínku. Čím je delší, tím přehazovačka dokáže efektivněji pracovat s délkou řetězu. Rovněž disponuje pákou, jíž vyrovnává rozdíly v napnutí při přechodu mezi velikostmi pastorků. Rozeznáváme tři typy délek:
- Dlouhé ramínko (SGS) - využívá se především u horských kol s velkým rozsahem kazety; dlouhá přehazovačka udrží řetěz napnutý s jakýmkoliv počtem zubů na pastorku
- Střední ramínko (GS) - své uplatnění najde zejména u řazení s více než jedním převodníkem (ozubeným kolečkem); umožňuje používání menšího rozsahu kazety
- Krátké ramínko (SS) - hodí se na silniční kola, kdy se využívají kazety s velmi malým rozsahem
Vodítko u přehazovačky je důležitou součástí, která ovlivňuje, jak přesně a plynule se přehazují rychlosti na vašem jízdním kole.
Vodítko pracuje společně s dalšími součástmi, jako jsou řetěz, přesmykač a kazeta, aby zajistilo hladké řazení mezi různými převody. Je důležité vybrat správnou délku vodítka podle typu kola a vašich preferencí. 🚴♂️
Seřízení přehazovačky
Přehazovačku nepotřebujete jen tehdy, máte-li kolo s jedním převodem. Pokud si ale kolo s převodovkou pořizujete, pak se vám jistě hodí návod na to, jak převodovku správně seřídit.
- Kolo nejprve umyjte a promažte čepy měniče.
- Nyní seřiďte spodní doraz tak, aby vám seděl do nejmenšího pastorku a nepadal do rámu, nebo aby plynule přeskočil z druhého pastorku. Seřízení provedete jedním ze dvou dorazových šroubků na přehazovačce. Kladky měniče jsou v rovině s pastorkem.
- Než upevníte lanko, nastavte stavěcí šrouby na přehazovačce i řadicí páce tak, abyste si udělali prostor k napnutí či povolení lanka. Lanko upněte šroubem.
- Přeřaďte na největší pastorek a druhým šroubkem nastavte na těle přehazovačky horní doraz.
- Uchopte lanko a silou zatáhněte směrem od rámu.
- V tomto kroku přeřaďte na nejmenší pastorek. Je-li lanko povolené, lehce ho pomocí šroubu napněte.
- Pokud řazení nefunguje na větší pastorky, dotáhněte lanko stavěcím šroubem. Ten vytáčíme ze závitu.
- Jestliže řazení nefunguje naopak na menší pastorky, lanko povolujeme šroubováním šroubu do závitu.
- Je chod řazení pomalý? Zkontrolujte bowden (speciální kabel), jestli není zlomený.
- Když při jízdě dochází k drhnutí vrchní kladky přehazovačky o největší pastorek, použijte k odstranění problému šroubek v zadní části měniče, který lehce dotahujete.
Přehazovačky s inverzní pružinou fungují na principu opačného tahu, a proto je také opačně seřizujeme. Je-li výše psáno, že šrouby povolujeme, u inverzní pružiny je naopak dotahujeme, abychom dosáhli kýženého efektu.
Jak řadit?
Při řazení je nutné dodržovat několik důležitých pravidel, v opačném případě vám přehazovačka příliš dlouho nevydrží.
- Řetěz se nikdy nesmí křížit.
- Nejezděte jen na jeden převod, střídejte je.
- Nejezděte zbytečně na těžké převody, zkracujete životnost řetězu a zbytečně zatěžujete nohy.
- Do kopců řaďte menší převodník a pohybujte se v horní polovině zadních koleček.
- Z kopce a po rovině používejte těžší převody.
- Řaďte pouze při šlapání.
Vodítko u přehazovačky je důležitou součástí, která ovlivňuje, jak přesně a plynule se přehazují rychlosti na vašem jízdním kole. Zde je stručný popis:
-
Krátké vodítko: Používá se především u silničních kol. Je kratší a umožňuje rychlé a přesné přehazování mezi blízkými převody. Je vhodné pro kola s menším rozsahem převodů.
-
Dlouhé vodítko: Často se používá u horských kol. Je delší a umožňuje přehazování mezi širšími převody. To je užitečné na terénu, kde je potřeba měnit rychlosti častěji a přizpůsobit se různým podmínkám.
Vodítko pracuje společně s dalšími součástmi, jako jsou řetěz, přesmykač a kazeta, aby zajistilo hladké řazení mezi různými převody. Je důležité vybrat správnou délku vodítka podle typu kola a vašich preferencí. 🚴♂️